Strona 1 z 1

Rtm Witold Pilecki

PostZamieszczono: 25 maja 2012, 20:58
autor: PROGRESOR
Obrazek
W tysiącletniej historii naszego Narodu jest wielu autentycznych bohaterów, którzy poświęceniem dla dobra Ojczyzny i bliźnich, a także bezgraniczną odwagą, dali wyraz najwyższego człowieczeństwa. Wielu z nich doczekało się spiżowego pomnika, na trwałe wpisując się w tożsamość Polaków. Są jednak i tacy, których z historii próbowano wymazać, a pamięć o nich karać więzieniem. Osobą-symbolem tych tragicznych bohaterów jest rotmistrz Witold Pilecki – najodważniejszy żołnierz II wojny światowej. Rotmistrz był przedstawicielem tej Polski, która w stopniu bezpowrotnym została zniszczona przez dwa okupujące nasz kraj totalitarne systemy. Był przedstawicielem pokolenia, które wychowane na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, zostało ukształtowane przez zawołanie BÓG-HONOR-OJCZYZNA.

Witold Pilecki używał wielu pseudonimów, na przykład Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Leon Bryjak, Jan Uznański, Witold Smoliński. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Swego czasu był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a w 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego nadanym przez Lecha Kaczyńskiego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

Rocznica stracenia rtm. Witolda Pileckiego. 25 maja 2012 r. jest nieoficjalnym Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

PROKLAMACJA

EUROPEJSKIEGO DNIA BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM 25 MAJA 2012

Polska w sposób szczególny przeciwstawiła się obu totalitaryzmom: komunistycznemu i nazistowskiemu.
- w roku 1920 przeciwstawiliśmy się najazdowi bolszewickiej Rosji, która po trupie Polski pragnęła w oparciu o ruchy komunistyczne narzucić totalitarny system całej Europie.
- w roku 1939, jako pierwsi zbrojnie przeciwstawiliśmy się narodowo-socjalistycznym Niemcom.
Po przegranej wojnie obronnej stworzyliśmy Polskie Państwo Podziemne, które zarówno zbrojnie jak w wymiarze cywilnym, sądowniczym, propagandowym przeciwstawiło się nazistowskiej okupacji.
- równolegle w latach 1944-1956 prowadziliśmy Walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją - przeciwstawiliśmy się komunistycznemu totalitaryzmowi
- po 1956 r. przez cywilny opór w Polsce powstał masowy ruch „Solidarność”, który w konsekwencji w 1989 r. doprowadził do upadku totalitarnego systemu panowania sowieckiego komunizmu w Europie.
W tych zmaganiach toczonych na przestrzeni okrutnego XX wieku, ponieśliśmy liczne ofiary w wyniku działań totalitaryzmów komunistycznego i nazistowskiego. Istotą stosunku Polaków do zbrodniczych, totalitarnych tyranii, była walka znaczona czynami Bohaterów.

Dlatego w styczniu 2008 r. krakowska Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – wystąpiła z projektem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Zgodnie z intencją projektodawcy dzień ów miałby w krajach Unii Europejskiej upamiętniać heroiczny wymiar człowieczeństwa, którego symbolem jest postać rotmistrza Witolda Pileckiego – Ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r.

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, choć nie został dotąd formalnie ustanowiony, stał się świętem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Od 4 lat obchodzony jest przez Polaków w kraju i za granicą w wymiarze społecznym, obywatelskim, apolitycznym.

25 maja w sposób szczególny przypominamy rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohatera, którego postawa reprezentuje walkę z nazistowskim a następnie komunistycznym totalitaryzmem. We wrześniu 1940 r. w ramach misji ZWZ (AK), Pilecki dostaje się dobrowolnie, (dał się złapać w łapance ulicznej), do KL Auschwitz, jako obozu zagłady i organizuje w nim opór przez założenie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej i wysuwa plany zbrojnego, wspartego z zewnątrz powstania. Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki walczy w Powstaniu Warszawskim. Jako obrońca tzw. „Reduty Witolda” jest jednym z najwybitniejszych dowódców liniowych. Po II Wojnie Światowej, gdy Europę podzieliła Żelazna Kurtyna, podejmuje na polecenie prawowitych władz Polski misję rozpoznania komunistycznego totalitaryzmu w Polsce. W trakcie jej wykonywania ginie śmiercią męczeńską. Losy tysięcy Akowców i członków innych polskich formacji niepodległościowych są podobne. Żołnierze ci stali się Bohaterami walki z dwoma totalitaryzmami. Ginęli w walce, byli mordowani.

Proklamując tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, my, przedstawiciele środowisk byłych żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, oraz Fundacji „Polska się Upomni” i Fundacji Paradis Judaeorum, apelujemy:

- do Polaków i Europejczyków, by 25 maja, przypomnieć o Rotmistrzu Pileckim – patronie europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Żołnierzu Wyklętym i wszystkich Bohaterach narodów Europy i świata, którzy przeciwstawili i przeciwstawiają się systemom totalitarnym,
– do polityków w tym europarlamentarzystów i parlamentarzystów, o konsekwentne i skuteczne działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów walki z Totalitaryzmem.


PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO..

Podpisali:

Jerzy Scheur
w imieniu Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych, prezes Fundacji „Polska się Upomni” http://www.honor.pl

Michał Tyrpa
prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) http://www.michaltyrpa.blogspot.com

Łódź – Kraków, 15 maja 2012 r.